Regeringen föreslår fler satsningar på kärnkraft

9 oktober 2025

Regeringen föreslår nya ekonomiska ramar för ny kärnkraft i budgetpropositionen för 2026. Man lägger även fram förslag på förstärkningar för tillståndsprövning, går vidare med skapandet av en ny myndighet för att effektivisera miljöprövningen och tillsätter en utredning gällande ersättning vid nedläggning av kärnkraftsreaktorer.


Kärnkraft – ett måste för den gröna omställningen

Elektrifieringen är en central del av regeringens klimatpolitik och för att möjliggöra detta bedömer man att Sverige behöver mer fossilfri el till stabila priser. Sedan den nya finansieringsmodellen kommit på plats kan företag nu ansöka om statligt stöd för att investera i nya kärnreaktorer. I budgetpropositionen för 2026 föreslår regeringen ekonomiska ramar så att regeringen ska kunna förhandla med bolag som ansöker om stöd, exempelvis befogenheter att ingå avtal och besluta om lån. Exakta avtalsvillkor förhandlas enskilt med projektbolagen och slutgiltiga stöd kräver godkännande av EU-kommissionen.


Satsningar på effektiv prövning

Förutom arbetet med de ekonomiska ramarna tillsätter man även medel för att garantera förutsättningarna för effektiv prövning av ny kärnkraft hos berörda myndigheter och kommuner. Satsningarna om 161 miljoner kronor kommer att fördelas mellan Strålsäkerhetsmyndigheten, Naturvårdsverket, länsstyrelserna, Riksgäldskontoret och Sveriges Domstolar. Utöver att stärka existerande myndigheters arbete skapar man även en ny miljöprövningsmyndighet. Ändringen görs mot bakgrund av Miljötillståndsutredningens betänkande som presenterades i januari. I ett inledande skede ska vissa uppgifter flyttas från länsstyrelserna från 1 juli 2027, senare är tanken att uppgifter vid mark- och miljödomstolarna ska föras över.


Utredning om rätt till ersättning vid avveckling av reaktorer

Den 2 oktober tillsatte regeringen en ny utredning för att undersöka investerares rätt till ersättning vid nedläggning av kärnkraft. Vid införandet blir ägare till existerande och påbörjade reaktorer berättigade ersättning av staten såvida beslut om avveckling av kärnkraft direkt eller indirekt fattats politiskt. En liknande lag fanns fram till 2010, vilket innebar att ägarna till de två nedlagda reaktorerna i Ringhals inte blev berättigade ersättning – något man vill undvika i framtiden. Syftet med förslaget är att skapa förutsägbarhet för ägare och minska risken för investerare i nya reaktorer. Utredningen kommer att undersöka tre delfrågor: vem ska få ersättning, vilken typ av politiskt beslut är man berättigad ersättning för och hur ersättningen ska beräknas.

 

Källa: Regeringen