Så tycker remissinstanserna om förslaget att skapa en ny miljöprövningsmyndighet
18 december 2025

Regeringen har i en promemoria föreslagit att inrätta en ny Miljöprövningsmyndighet. Den ska ersätta de nuvarande miljöprövningsdelegationerna och samla alla miljöprövningsärenden under en central myndighet. Förslaget bygger vidare på den tidigare Miljötillståndsutredningen om att skapa en samordnad miljöbedömnings- och tillståndsprocess. Förslaget har varit ute på remiss och nu har remissinstanserna inkommit med sina svar.
Varför föreslås en ny myndighet?
I början av 2025 presenterades den nya Miljötillståndsutredningen. Den hade som mål att identifiera hur tillståndsprocesserna kunde bli mer effektiva och förutsägbara, samtidigt som höga miljökrav upprätthålles.
Som en del av utredningens resultat var förslaget om att inrätta en ny statlig myndighet – Miljöprövningsmyndigheten. Myndigheten föreslås att ta över ansvaret för miljöprövningar från dagens 330 olika myndigheter, däribland länsstyrelser, kommuner och statliga aktörer. Syftet är att skapa ett system för mer enhetliga bedömningar av ärenden och efterlikna övriga EU-länders hantering av miljöprövningar.
Remissinstansernas återkoppling – blandade men övervägande positiva
En majoritet av svaren är positiva och ser en ny central miljöprövningsmyndighet som ett steg mot en mer enhetlig och förutsägbar tillståndsprocess. Samtidigt efterfrågas tydligare regelverk och mer detaljer kring myndighetens utformning.
Stödet från näringslivet
Majoriteten av näringslivs- och industrirepresentanterna stödjer att en ny miljöprövningsmyndighet inrättas enligt promemorians förslag:
Förtydliganden och/eller förbättringar efterfrågas
En del instanser stödjer reformens huvudsyfte men lyfter fram behov av tydligare regler, annorlunda genomförande eller kompletterande reformer:
Kritiska röster
Flera instanser är kritiska till förslaget i dess nuvarande form eller avstyrker det:
Nästa steg i processen
Regeringen kommer att gå igenom remissvaren och analysera vilka delar av förslaget som eventuellt behöver justeras. Författningsändringarna föreslås träda i kraft den 1 juli 2027.
Behöver er organisation hjälp? Vi kan hjälpa er att navigera de kommande lagändringarna. Vi bistår med kvalificerad juridisk tolkning och kan bidra med strategiska råd som hjälper er att förstå konsekvenserna för er verksamhet.
Källa: regeringen
Copyright © 2026 Futuense AB